1972 Autumn Term

GRAMMAR SCHOOL

FOR BOYS – DOVER

AUTUMN TERM 1972

Headmaster:   MR. R. C. COLMAN Deputy Headmaster:   MR. T. S. WALKER Master of the Middle School:   MR. I. W. BIRD Master of the Lower School:   MR. H. SEEDS Head Prefect:   W. R. FITTALL Deputy Head Prefect:   K. THOMAS

Soccer

Captain: R. Hastie

Rugby

Captain: D. Towe

Basketball

Captain: W. T. Benge

Sailing

Captain: D. A. Stubbs Vice-Captain: K. Thomas Junior Captain:    T. Pearce

Combined Cadet Force

Senior Cadet: Flt/Sgt. G. R. J. Nye

House Masters and House Captains

Astor:   Mr. J. P. Marriott,   G. R. J. Nye Frith:   Mr. W. G. King,   C. H. Pilcher Park:   Mr. R. W. Murphy,   D. Towe Priory:   Mr. R. N. Woollett,   R. Gretton

Date   Event

September 1972

12 Tue. Term begins Masters on duty:
1. Mr. D. C. Page D1. Mr. K. H. Carter 2. Mr. M. E. Quick D2. Mr. N. Illger

14 Thu. 4.10 House 1st XI Soccer A. v. F., Pk. v. Py.

16 Sat. 10.00 3rd form House Soccer A. v. Py., P. v. Pk. 10.30 U.15 and U.13 Soccer XI’s away at Ashford Grammar School 2.30 1st XI Soccer v. a National Westminster Bank XI

17 Sun. Sailing: R.C.P.Y.C. Mirror Open

18 Mon. Masters on duty: 1. Mr. M. E. Quick D1. Mr. K. H. Carter 2. Mr. D. C. Page D2. Mr. N. Illger

21 Thu. 4.10 House 1st XI Soccer A. v. Pk., F. v. Py.

22 Fri. 3.20 House Badminton Astor v. Frith

23 Sat. Old Boys’ Day 10.00 2nd Forms House Soccer A. v. Py., F. v. Pk. 2.30 Soccer 1st XI v. Old Boys 6.30 Annual General Meeting 8.00 Dinner and Dance Sailing: Lock Trophy & Johnson Cup

25 Mon. Masters on duty: 1. Mr. J. B. Quinn D1. Mr. P. Piddock 2. Mr. R. P. Mermagen D2. Mr. B. Haines

26 Tue. 4.00 Modern Languages Society 4.10 U.15 and U.13 Soccer XI’s v. Astor School, home

27 Wed. 4.10 1st and 2nd Soccer XI’s and Rugby XV all v. Dane Court School, home U.14 and U.12 XIs v. Astor School, away

28 Thu. 4.10 House 1st XI Soccer A. v. Py., F. v. Pk.

29 Fri. 1.15 Flying at R.A.F., Manston 3.20 House Badminton Park v. Priory 7.30 Phoenix Society

30 Sat. 10.00 2nd Forms House Soccer A. v. Pk., F. v. Py. C.C.F. Regatta – H.M.S. Pembroke, Chatham continuing October 1st

October

2 Mon. Masters on duty: 1. Mr. R. P. Mermagen D1. Mr. P. Piddock 2. Mr. J. B. Quinn D2. Mr. B. Haines

3 Tue. 4.10 History Society

Date Event

4 Wed. 2.45 2nd XI v. Canterbury Technical College, home 4.10 U.15 and U.13 XIs v. Astor School, away U.14 and U.12 XIs v. Astor School, home Sailing: Last evening session on the beach

6 Fri. 1.15 Flying at R.A.F., Manston

7 Sat. 10.00 1st, 2nd, U.14 and U.13 XIs v. Harvey Grammar School, away

9 Mon. Masters on duty: 1. Mr. N. A. Slater D1. Mr. K. H. Ruffell 2. Mr. L. Thomas D2. Mr. R. H. Payne

11 Wed. 2.30 Rugby 1st XV v. Duke of York’s R.M. School 3rd XV, home Sailing: Crewing for Juniors

13 Fri. 3.20 House Badminton Astor v. Park

14 Sat. 10.00 1st, U.14 and U.13 Soccer XIs v. Faversham Grammar School, away 1st Forms House Soccer A. v. F., Pk. v. Py.

15 Sun. Sailing: Mirror Open, Maidstone

16 Mon. Masters on duty: 1. Mr. L. Thomas D1. Mr. K. H. Ruffell 2. Mr. N. A. Slater D2. Mr. R. H. Payne

17 Tue. 4.00 Modem Languages Society

18 Wed. 2.45 Soccer v. St. Edmund’s, Canterbury 1st and U.15 XIs, away 2nd and U.14 XIs, home Rugby: 1st XV v. Royal Marines, home Sailing: Helming for Juniors

19 Thu. R.A.F. Section overnight visit to RA.F., Wytton 7.30 A.G.M. of Parents’ Association

20 Fri. 9.15 Flying at RA.F., Wytton 3.20 House Badminton Frith v. Priory

21 Sat. 10.00 3rd Forms House Soccer A. v. F., Pk. v. Py. 2.30 Soccer 1st and 2nd XIs, Badminton and Cross-country v. Sevenoaks School, home

22 Sun. Sailing: R.C.P.Y.C. Final Fling

23 Mon. Masters on duty: 1. Mr. A. G. Walker D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. J. A. Bradbury D2. Mr. M. J. Styles

24 Tue. 2.00 4th Forms House Soccer Tournament

25 Wed. Half-term

26 Thu. Half-term

27 Fri. Half-term 12.45 Flying at R.A.F., Manston

Date Event

30 Mon. Masters on duty: 1. Mr. J. A. Bradbury D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. A. G. Walker D2. Mr. M. J. Styles 4.15 Junior House Basketball Astor v Frith

31 Tue. 4.10 History Society

November 1 Wed. 2.30 Rugby 1st XV v. Junior Infantry Battn., Shorncliffe, away 2.45 2nd XI v. Astor School, home Sailing: Junior – Introduction to Dinghies Helmsmen – National Coaching Scheme (Outline)

3 Fri. 7.30 Phoenix Society

4 Sat. 10.00 3rd Forms House Soccer A. v. Pk., F. v. Py., Sailing: Beach Clearing Party

6 Mon. Masters on duty: 1. Mr. P. A. Baillie D1. Mr. R. N. Woollett 2. Mr. B. W. Denham D2. Mr. C. Templeman 4.15 Junior House Basketball Park v. Priory 4.30 Preparatory meeting for C.E.M. Conference

7 Tue. 4.00 Modern Languages Society

8 Wed. 2.30 Rugby 1st XV v. Duke of York’s R.M. School, away 2.45 Soccer 2nd XI v. Royal Marines, borne Sailing: Junior – Points of Sailing Helmsmen – Novice Instruction 1973 Method

10 Fri. 3.20 House Badminton Astor v. Priory 7.30 Guest Evening

11 Sat. 10.00 2nd Forms House Soccer A. v. F., Pk. v. Py. 10.00 2nd XI Soccer v. Christ Church College, home 2.30 Rugby 1st XV v. Junior Leaden Regt., RE., away

13 Mon. Masters on duty: 1. Mr. B. W. Denham D1. Mr. R. N. Woollett 2. Mr. P. A. Baillie D2. Mr. C. Templeman 4.15 Junior House Basketball Astor v. Park

15 Wed. 2.30 Soccer 2nd and 3rd XIs v. Junior Infantrymen, home 2.30 Rugby 1st & ‘B’ XV’s “. St. Augustine’s Abbey School, away Sailing: Junior – Safety Afloat Helmsmen – Novice Instruction 1973 Method (II)

17 Fri. 3.20 House Badminton Frith v. Park

18 Sat. 10.00 1st Forms House Soccer A. v. Pk., F. v. Py. 2.30 1st, 2nd, and U.14 XIs v. Simon Langton School, home

Date Event

20 Mon. Masters on duty:
1. Mr. R. J. Crisp DI. Mr. I. D. Killbery 2. Mr. M. J. Fry D2. Mr. R. Hill 4.15 Junior House Basketball Frith v. Priory

21 Tue. 4.00 Modem Languages Society

22 Wed. C.E.M. Area Conference 2.30 Rugby 1st XV v. Dover College 2nd XV, home Sailing: Juniors-Ropework Helmsmen – Capsize and Recovery

25 Sat. 10.00 1st Forms House Soccer A. v. Py., F. v. Pk. 2.30 1st, 2nd and U.14 XIs v. Simon Langton School, away

27 Mon. Masters on duty: 1. Mr. M. J. Fry DI. Mr. I. D. Killbery 2. Mr. R. J. Crisp D2. Mr. R. Hill 4.15 Junior House Basketball Astor v. Priory

28 Tue. 4.10 History Society

29 Wed. 2.15 5th Forms House Basketball Tournament Sailing: Juniors-Sails Helmsmen – Assessment and Qualifications

December

1 Fri. 12.45 Flying at RA.F., Manston 7.30 Phoenix Society

2 Sat. 10.30 U.15 and U.13 XIs v. Ashford Grammar School, home 2.30 Soccer 1st XI v. Wye College, away 2.30 Rugby 1st XV v. Kent College, home

4 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. O. Elliott DI. Mr. K. R. Johnson 2. Mr. D. W. Hagell D2. Mr. A. J. Parrett 4.15 Junior House Basketball Frith v. Park

6 Wed. 2.15 Senior House Basketball Tournament Sailing: Juniors – Maintenance Routine Helmsmen – Local Application of National Scheme

9 Sat. 10.00 1st, U.14, U.13 and U.12 XIs v. Harvey Grammar School, home

11 Mon. Masters on duty:
1. Mr. D. W. Hagell DI. Mr. K. R. Johnson 2. Mr. A. O. Elliott D2. Mr. A. J. Parrett

18 Mon. Masters on duty:
1. Mr. N. S. Home DI. Mr. J. S. Weeks 2. Mr. W. G. King D2. Mr. R. A. Wake 7.30 Carol Service at Charlton Church 20 Wed. a.m. Middle School Pentathlon Term ends

Buckland Press Ltd., Dover 11758

FORTHCOMING EVENTS

Tuesday, 9th January – Thursday, 12th April, 1973 Spring Term

26th, 27th and 28th February, 1973 Half term

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton Staff 4.00 Thursday Middle School 4.00 Tuesday Senior School 4.00 Monday 3.20 Friday Basketball Under 15 1.15 Thursday Under 16 4.00 Thursday Seniors 1.15 Tuesday Chess 1.15 daily Christian Union Meetings by arrangement (usually on Wednesday) C.C.F.
Weekly Parade 15.30-17.00 Friday Motor Cycle Section 16.00 Monday Shooting 16.00 Tuesday Fencing 4.00 Wednesday Sailing 09.00-12.30 Saturday on the beach 16.30-18.00 Wednesday on the beach until 4th October then Workshops till end of term Sailing as per R.C.P.Y.C. card School Orchestra 4.00 Monday School Choir 12.45 daily

FORTHCOMING EVENTS

 

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton     Staff   4.00 Thursday Middle School   4.00 Tuesday Senior School   4.00 Monday     3.20 Friday Basketball     Under 15   1.15 Thursday Under 16   4.00 Thursday Seniors   1.15 Tuesday Chess   1.15 daily Christian Union   Meetings by arrangement (usually on Wednesday) C.C.F.     Weekly Parade   15.30-17.00 Friday Motor Cycle Section   16.00 Monday Shooting   16.00 Tuesday Fencing   4.00 Wednesday Sailing   09.00-12.30 Saturday on the beach

16.30-18.00 Wednesday on the beach until 4th October then Workshops till end of term

Sailing as per R.C.P.Y.C. card

School Orchestra   4.00 Monday School Choir   12.45 daily

Kindly lent to us from Ian Bottle.

Leave a Reply

Scroll to top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Old Pharosians

Old Pharosians