1973 Summer Term

GRAMMAR SCHOOL

FOR BOYS – DOVER

SUMMER TERM 1973

Headmaster:   MR. R. C. COLMAN Deputy Headmaster:   MR. T. S. WALKER Master in charge of Sixth Form Studies:   Mr. R. MERMAGEN Master of the Middle School:   MR. I. W. BIRD Master of the Lower School:   MR. H. SEEDS Head Prefect:   R. GRETTON Deputy Head Prefect:   M. E. COURT

Athletics

Captain: P. R. Meehan

Cricket

Captain: R. GRETTON

Tennis

Captain: C. Stevens

Sailing

Captain: C. Stubbs Vice-Captain: D Culmer Junior Captain:    N. Smither

Combined Cadet Force

Senior Cadet: Under-Officer S. Wilburn

House Masters and House Captains

Astor:   Mr. J. P. Marriott,   R. P. Kennett Frith:   Mr. W. G. King,   O. D. Sansum Park:   Mr. R. W. Murphy,   N. Towning Priory:   Mr. R. N. Woollett,   R. Gretton

Date   Event

Date Event May 1973 1 Tue. Term begins Masters on duty:
1. Mr. P. A. Baillie D1. Mr. K. R. Johnson 2. Mr. J. A. Bradbury D2. Mr. C. Templeman

2 Wed. 2.30 Tennis: 1st and 2nd VI’s v. Duke of York’s R. M. School, away 2.30 Cricket: 1st and 2nd XI’s v. Simon Langton School, away Sailing: First Wednesday evening meeting at the beach

3 Thu. 4.30 Community Service Committee at Girls’ Grammar School

5 Sat. 2.30 Cricket: U.14 and U.13 XI’s v. Simon Langton School, home

7 Mon. Masters on duty:
1. Mr. R. J. Crisp D1. Mr. M. Meditzky 2. Mr. B. W. Denham D2. Mr. R. Hill p.m. London ‘A’ Level German oral 8 Tue. a.m. A.B.B. ‘0’ Level German oral

9 Wed. 2.30 Cricket: 1st XI, away and 2nd XI, home v. Duke of York’s R.M. School 4.00 U.16 and U.15 Athletics v. Astor School, away 4.45 C.B.M. Planning Committee

10 Thu. A.B.B. ‘0’ Level Spanish oral 7.30 Choir to sing at St. Mary’s, Walmer

11 Fri. 3.20 Tennis: House matches: A. v. F., Pk. v. 7.30 Phoenix Society-Dr. A. Thomas at 15 Friars Way, Dover

12 Sat. 10.00 Cricket: House 1st XI matches: A. v. F., Pk. v. Py.
2.30 Tennis: 1st VI v. Sir Roger Manwood’s School, home 13 Sun. Sailing: Enterprise Open – R.C.P.Y.C.

14 Mon. Masters on duty:
1. Mr. B. W. Denham D1. Mr. M. Meditzky 2. Mr. R. J. Crisp D2. Mr. R. Hill A.B.B. ‘0’ Level French oral

15 Tue. 2.00 S.B. Kent Schools’ Athletics Championships at Astor

16 Wed. 2.30 Open, U.17 and U.15 Athletics v. Sir Roger Manwood’s, Hastings Grammar and Duke of York’s R.M. School at Guston 2.30 Cricket: v. Duke of York’s R.M. School, 1st XI, home, 2nd XI, away A.B.B. ‘0’ Level French oral

17 Thu. A.B.B. ‘0’ Level French oral a.m. London ‘A’ Level Physics practical

18 Fri. 9.10 All G.C.E. candidates – briefing in the Hall 2.00 London ‘A’ Level Biology practical 3.20 Tennis: House matches: A. v. Py., Pk. v. F. 8 p.m. MAY BALL

Date Event

19 Sat. 2.30 Tennis: 1st XI v. Simon Langton School, away 2.30 Cricket: v. Duke of York’s R.M. School, U.15 and U.14 XI’s, home, U.13 and U.12 XI’s, away Kent Inter-Town Sports Competition at Folkestone

21 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. O. Elliott D1. Mr. K. H. Carter 2. Mr. D. W. Hagell D2. Mr. A. Parrett a.m. London ‘N Level Physics practical

23 Wed. 9.30 London G.C.E. Special Papers 2.15 Cricket: House 1st XI matches: A. v. Pk., F. v. Py. 4.00 Tennis: 1st VI v. Staff, home

24 Thu. 7.30 School Concert 25 Fri. 2.00 FI~ at R.A.F., Manston 3.20 Teams: House matches: A. v. Pit., F. v. 7.30 Phoenix Society-Mr. R. C. Colman

26 Sat. 2.30 Senior Athletics v. Dover College, away

28 Mon. Half-term 29 Tue. Half-term

30 Wed. Half-term Sailing: Bevan Cup (Single-handed)

31 Thu. Masters on duty:
1. Mr. D. W. Hagell D1. Mr. K. H. Carter 2. Mr. A. O. Elliott D2. Mr. A. Parrett 9.15 London ‘0’ Level Spoken English exam

June 1 Fri. 9.15 London ‘0’ Level Spoken English exam 9.30 London ‘A’ Level French oral

2 Sat. 10.00 Cricket: House matches: 1st and 2nd years, A. v. F., Pit. v. Py. 2.00 Tennis: 1st and U.16 VI’s v. Dover College, away 2.30 Cricket: v. Dover College, ‘A’ XI & U.14 XI, home, U.15 XI, away

4 Mon. Masters on duty:
1. Mr. N. S. Home D1. Mr. I. D. Killbery 2. Mr. W. G. King D2. Mr. J. S. Weeks London and A.E.B. G.C.B. examinations begin

6 Wed. 2.00 Tennis: 1st VI v. University of Kent, home 2.30 Cricket: 1st XI v. University of Kent 2nd XI, home

7 Thu. 4.00 Cricket: v. Astor School, U.I4 XI, home, U.12 XI, away

8 Fri. 2.00 Flying at R.A.F., Manston 9 Sat. 10.00 Cricket: 1st Form House matches: A. v.
Plc., F. v. Py. County Schools’ Athletics Championship. 2.30 Cricket: v. Sir Roger Manwood’s School, 1st XI & U.13 XI, away, 2nd XI & U.15 XI, home Sailing: K.S.S.A. Regatta, Dover

Date Event

11 Mon. Masters on duty:
1. Mr. W. G. King D1. Mr. I. D. Killbery 2. Mr. N. S. Home D2. Mr. J. S. Weeks

13 Wed. 2.30 Tennis: 1st VI v. Duke of York’s R.M. School, away 2.30 Cricket: v. Harvey Grammar School. 1st and 2nd XI’s, away

15 Fri. 2.00 Flying at R.A.F., Manston 3.30 Cricket: v. Astor School, 2nd XI, home, U.13 XI, away

16 Sat. 10.00 Cricket: 2nd Form House matches: A. v. Pk., F. v. Py. 2.30 Tennis: 1st VI v. Harvey Grammar School, home 2.30 Cricket: 1st & U.14 XI’s v. King’s, Canterbury, home 2.30 Under 16 Athletics v. Dover College, away.

18 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. G. Angus D1. Mr. N. Illger 2. Mr. J. P. Marriott D2. Mr. B. Haines 4.00 U.13, 14, 15 and 16 Athletics v. Astor School, away

20 Wed. 2.30 Cricket: 1st XI v. Dover C.C., away

22 Fri. 2.00 Flying at R.A.F., Manston 3.30 Cricket: U.12 XI v. Astor School, home

23 Sat. 10.00 Cricket: House 1st Form matches: A. v. Py.,F. v. Pk. 2.30 Cricket: 1st, U.14 & U.13 XI’s v. Chatham House School, home 2.30 Open, U.17 and U.15 Athletics v. Harvey Grammar School and Duke of York’s R.M. School at Guston

24 Sun Charity Walk-Duke of York’s School

25 Mon. Masters on duty:
1. Mr. J. P. Marriott D1. Mr. N. Illger 2. Mr. N. S. Home D2. Mr. B. Haines Form examinations held during this week

29 Fri. R.A.F. Field Day – West Malling

30 Sat. Sailing: Wooden Tub Trophy ‘Junior Sailors’ 10.00 Cricket: 2nd year House matches: A. v. Pk., F. v. Py. 2.30 Cricket: U.12 XI v. Sir Roger Manwood’s School, away

July 2 Mon. Masters on duty:
1. Mr. R. Mermagen D1. Mr. K. H. Ruffell 2. Mr. P. J. Beverley D2. Mr. M. B. Quick 3 Tue. 16.30 Sailing: ‘Wooden Tub’ Trophy 4 Wed. 2.15 Cricket: 1st XI v. Enfield Grammar School, home

Date Event

5 Thu. 2.00 Cricket: House 1st XI matches: A. v. Py., F. v. Pk. 2.00 Powell Trophy Athletics at Archers Court School.

6 Fri. 2.30 Cricket: 1st XI v. The Masters 4.00 ‘Wooden Tub’ Trophy

7 Sat. Sailing: R.C.P.Y.C. Regatta (and the 8th July) 2.30 Cricket: v. Duke of York’s R.M. School, U.15 & U.14 XI’s, away, U.13 & U.12 XI’s, home

9 Mon. Masters on duty:
1. Mr. P. J. Beverley D1. Mr. K. H. Ruffell 2. Mr. R. Mermagen D2. Mr. M. E. Quick

11 Wed. 2.15 Cricket: House matches: 2nd & 3rd form XI’s, A. v. F., Pk. v. Py.

12 Thu. 2.15 Cricket: House matches: 2nd XI and 3rd form, A. v. Pk., F. v. Py.

13 Fri. 4.00 Sailing: Gill Cup-Lower & Middle School Championship

14 Sat. Junior Sports Day 2.30 Old Boys Annual Cricket Match

16 Mon. Masters on duty:
1. Mr. D. C. Page D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. J. B. Quinn D2. Mr. R. H. Payne 2.00 Cricket: House matches: 2nd XI and 3rd form

20 Fri. Term ends

FORTHCOMING EVENTS

22nd-30th July – C.C.F. Army Section Camp at Sennybridge

23rd July-1st August – C.C.F. Army Section Camp with 3rd Bn. Light Infantry in Germany

23rd-28th July – Sailing: N.S.S.A. Regatta, Graffham Water S.C.

11th Sept.-20th Dec.-Autumn Term

22nd Sept. – Sailing: Lock Trophy and Johnson Cup (for 1st year helms)

REGULAR ENGAGEMENTS

Chess 1.15 Daily Choir 12.45 Daily Christian Union Meetings by arrangement (usually Wednesday) Combined Cadet Force Weekly Parade 3.20 Friday R.E.M.E. Section 4.00 Thursday Motor Cycle Section 4.00 Tuesday Cricket Net Practices 1st XI Lunch hour Monday, Tuesday and Thursday U.12 XI 3.30 Friday U.13 XI 4.10 Thursday U.14 XI 4.10 Monday U.15 XI 4.10 Tuesday Orchestra 4.00 Monday Sailing 16.00-18.00 Wednesday at the beach 9.00-12.30 Saturday at the beach Racing as per R.C.P.Y.C. Card Tennis Club Lower & Middle School 4.00 Monday Senior School 4.00 Wednesday Staff 4.00 Thursday

FORTHCOMING EVENTS

Tuesday, 9th January-Thursday, 12th April, 1973 Spring Term

26th, 27th and 28th February, 1973 Half term

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton     Staff   4.00 Thursday Middle School   4.00 Tuesday Senior School   4.00 Monday     3.20 Friday Basketball     Under 15   1.15 Thursday Under 16   4.00 Thursday Seniors   1.15 Tuesday Chess   1.15 daily Christian Union   Meetings by arrangement (usually on Wednesday) C.C.F.     Weekly Parade   15.30-17.00 Friday Motor Cycle Section   16.00 Monday Shooting   16.00 Tuesday Fencing   4.00 Wednesday Sailing   09.00-12.30 Saturday on the beach

16.30-18.00 Wednesday on the beach until 4th October then Workshops till end of term

Sailing as per R.C.P.Y.C. card

School Orchestra   4.00 Monday School Choir   12.45 daily

Kindly lent to us from Ian Bottle.

Leave a Reply

Scroll to top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Old Pharosians

Old Pharosians