1974 Autumn Term

GRAMMAR SCHOOL

FOR BOYS – DOVER

AUTUMN TERM 1974

Headmaster:   MR. R. C. COLMAN Deputy Headmaster:   MR. T. S. WALKER Master in charge of Sixth Form Studies:   MR K. H. RUFFELL Master in charge of the 4th & 5th Year   MR. I. W. BIRD Master in charge of the 3rd Year   MR. N. H. KAUFMANN Master in charge of the Lower School   MR. H. SEEDS Head Prefect:   P. HARDING

 

Combined Cadet force

Senior Cadet: Senior Under Officer S. C. Graves

Soccer

Captain: C. R. Towe

Rugby

Captain: N. J. Taylor

Basketball

Captain: A. K. Sladden-Cann

Sailing

Captain: C. Gill Vice-Captain: V. Smither Junior Captain:    A. Smither

 

House Masters and House Captains

    Astor:   Mr. J. P. Marriott,   A. S. W. Smith Frith:   Mr. A. W. Manners   D. Clay Park:   Mr. N. H. Kaufmann   P. Harding Priory:   Mr. R. N. Woollett,   T. W. Pearce

 

Date Event

September 1974

4 Wed. Term begins Masters on duty:
1. Mr. A. W. Manners D1. Mr. K. R. Johnson 2. Mr. R. W. Murphy D2. Mr. M. H. Smith

6 Fri. 1.15 Meeting of School Games Committee

7 Sat. 9.30 Sailing: “Come and Try It” Dover Beach

9 Mon. Masters on duty:
Mr. N. A. Slater D. Mr. K. H. Carter 2. Mr. L. Thomas D2. Mr. B. Haines 9.10 House meetings

10 Tue. Sixth Form Society: G. L. Watt, Esq., Old Pharosian, Headmaster of Tollington Park School: “The Comprehensive School”

12 Thu. 4.15 House 1st XI Soccer: A. v. F., Pk. v. Py.

13 Fri. 12.45 Flying, R.A.F. Manston

14 Sat. 10.00 Soccer: 1st, U.15 & U.14 Xl’s v. Norton Knatchbull, away

15 Sun. Sailing: Mirror Open Meeting at Dover

16 Mon. Masters on duty:
1. Mr. L. Thomas D1. Mr. K. H. Carter 2. Mr. N. A. Slater D2. Mr. B. Haines 4.10 Modern Languages Society

19 Thu. 4.15 Soccer: House 1st XI A. v. Pk., F. v. Py.
21 Sat. 10.00 2nd form House Matches A. v. F., Pk. v. Py.
2.30 Rugby v. Kent College, 1st & U.14 XV’s, away; U.15 XV home.
Sailing: Lock Trophy & Johnson Cup

23 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. G. Walker D1. Mr. I. D. Killbery 2. Mr. A. G. Angus D2. Mr. R. Hill

24 Tue. Sixth Form Society: “The measurement of opinion” 4.10 Soccer: U.16 & U.13 Xl’s v. Astor School, away 4.45 C.E.M. Planning Committee-Folkestone Girls’ Grammar School

25 Wed. 3.00 Soccer: 1st & 2nd Xl’s v. Dane Court, home 4.30 Soccer: U.14 & U.12 Xl’s v. Astor School, home

26 Thu. 4.15 House 1st XI Soccer: A. v. Py., F. v. Pk.
7.30 Phoenix Society

27 Fri. 12.45 Flying at RA.F. Manston 3.30 ~ak’sS~~n week-end camp, St.

28 Sat. Sailing: Junior Helms Regatta, Birling 10.00 2nd& 3rd form House matches: A. v. Pk., F. v. Py.
2.30 Soccer: 1st XI v. Old Boys 7.00 Old Boys Annual General Meeting and Buffet Dance at Dover Stage Hotel

30 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. G. Angus D1. Mr. I. D. Killbery 2. Mr. A. G. Walker D2. Mr. R. Hill 4.10 Modem Languages Society

Date Event

October 1 Tue. 4.10 Soccer: U.16 & U.13 Xl’s v. Astor School, home 2 Wed. 2.45 Soccer: 1st & 2nd Xl’s v. Geoffrey Chaucer School, home 4.10 Soccer: U.14 & U.13 Xl’s v. Astor School, away

5 Sat. 10.00 Soccer: 1st, 2nd, U.14 & U.13 Xl’s v.
Harvey Grammar School, away 1st form House matches: A. v. F., Pk. v. Py.

7 Mon. Masters on duty:
1. Mr. P. J. Beverley D1. Mr. R. H. Payne 2. Mr. P. N. Burton D2. Mr. A. J. Parrett

8 Tue. Sixth Form Society: P. W. Haffenden, Esq., “Running a Factory”

9 Wed. 2.30 Rugby: 1st XV v. Duke of York’s R.M.
School, home

11 Fri. Sailing: Last evening session

12 Sat. 10.00 Soccer: 1st, U.14 & U.13 Xl’s v. Queen Elizabeth’s School, Faversham, away 1st form House matches: A. v. Pk., F. v. Py.

14 Mon. Masters on duty:
1. Mr. P. N. Burton D1. Mr. R. H. Payne 2. Mr. P. J. Beverley D2. Mr. A. J. Parrett 4.10 Modern Languages Society

15 Tue. 7.30 Annual General Meeting of the Parents’ Association

16 Wed. 2.30 Soccer: 1st & 2nd Xl’s home, & U.15 and U.14 Xl’s, away, v. St. Edmund’s Rugby 1st XV v. Junior Leaders’ Regt.

18 Fri. 12.45 Flying at R.A.F. Manston Sailing: R.Y.A. Teaching-Workshops (all groups)

19 Sat. 10.00 2nd & 3rd form House matches: A. v. Py., F. v. Pk.
2.30 Soccer: 1st & 2nd Xl’s v. Sevenoaks School, away Fencing v. Sevenoaks

21 Mon. Masters on duty:
1. Mr. B. W. Denham D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. A. O. Elliott D2. Mr. R. N. Phillips

22 Tue. Sixth Form Society: The Headmaster

23 Wed. 2.45 Soccer: 2nd XI v. Astor School, home

24 Thu. 7.30 Phoenix Society 25 Fri. 12.45 Flying at R.A.F. Manston

28 Mon. Half-term

29 Tue. Half-term

30 Wed. Half-term 9.30 Sailing: Last sailing session

31 Thu. Masters on duty:
1. Mr. A. O. Elliott D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. B. W. Denham D2. Mr. R. N. Phillips Parents’ Association Cheese & Wine Party

Date Event

November

2 Sat. 9.30 Sailing: Beach Clearing Party

3 Sun. until D. of E. Silver Expedition, North Wales

9 Sat.

4 Mon. Masters on duty:
1. Mr. M. R. Grant D1. Mr. J. E. Ellis 2. Mr. N. S. Home D2. Mr. M. J. Styles 4.15 Junior Basketball: A. v. F.

5 Tue. Sixth Form Society: The Church of England 2.00 Soccer: House 4th form Tournament

6 Wed. 2.30 Rugby: U.16 XV v. Ashford North, away

9 Sat. 10.00 Soccer: 3rd form House matches:
A. v F., Pk. v. Py. U.12, U.13, U.15 & U.16 Xl’s v. Archers Court, away 2.30 Soccer: 1st XI v. Wye College, away

11 Mon. Masters on duty:
1. Mr. N. S. Home D1. Mr. J. E. Ellis 2. Mr. M. R. Grant D2. Mr. M. J. Styles 4.10 Modem Languages Society 4.15 Junior Basketball: Pk. v. Py.

13 Wed. 2.30 Soccer: 2nd XI v. Royal Marines, away Rugby: 1st XV v. Royal Marines, away

15 Fri. 12.45 Flying at R.A.F. Manston 2.00 Naval Helicopter Display 7.30 Guest Evening

16 Sat. 10.00 1st form House matches: A. v. Py., F. v. Pk. 2.30 Soccer: 1st, 2nd & U.14 Xl’s v. Simon Langton School, away Rugby: 1st XV v. St. Augustine’s, home

18 Mon. Masters on duty:
1. Mr. R A. Hoeren D1. Mr. R. N. Woollett 2. Mr. N. H. Kaufmann D2. Mr. R. W. Welch 4.15 Junior Basketball: A. v. Pk.

19 Tue. Sixth Form Society: J. P. Thompson, Esq.
“Are the Trade Unions Holding the Country to Ransom?”

20 Wed. C.E.M. Area Conference-Salem Baptist Church 2.30 Rugby: 1st XV v. Dover College, home

23 Sat. 2.30 Soccer: 1st, 2nd & U.14 Xl’s v. Simon Langton School, home

25 Mon. Masters on duty:
1. Mr. N. H. Kaufmann D1. Mr. R. N. Woollett 2. Mr. R. A. Hoeren D2. Mr. R. W. Welch 4.15 Junior Basketball: F. v. Py.

27 Wed. 2.30 Rugby: U.16 XV v. Ashford North School, home

28 Thu. 7.30 Phoenix Society

30 Sat. 10.00 Soccer: 1st, U.15 & U.14 Xl’s v.Norton Knatchbull, home

Date Event

December

2 Mon. Masters on duty
1. Mr. D. C. Page D1. Mr. R. Wake 2. Mr. J. P. Mamon D2. Mr. K. A. Chambers 4.15 Junior Basketball: A. v. Py.

3 The. Sixth Form Society; “Teaching Abroad”

4 Wed. 2.00 5th forms House Basketball Tournament

7 Sat. 10.00 Soccer: v. U.12, U.13. U.14 & U.15 XI’s v. Archers Court School, home

9 Mon. Masters on duty:
1. Mr. J. P. Marriott D1. Mr. R. Wake 2. Mr. D. C. Page D2. Mr. K. A. Chambers 2.00 “Arden of Faversham” Dress rehearsal 4.15 Junior Basketball: F. v. Pk.

10 Tue. 2.00 “Arden of Faversham” Technical rehearsal

11 Wed. 2.00 6th form House Basketball Tournament, 2.00 “Arden of Faversham” Matinee performance 2.30 Rugby: 1st XV v. Duke of York’s R.M. School, away

12 Thu. 7.30 “Arden of Faversham” performance

13 Fri. 7.30″ Arden of Faversham” Performance

14 Sat. 10.00 Soccer: 1st, U.IS, U.13 & U.12 XI’s v. Harvey Grammar School, home 7.30 “Arden or Faversham” performance

16 Mon. Masters on duty:
1. Mr. J. B. Quinn D1. Mr. K. R. Johnson 2. Mr. A. P. Smith D2. Mr. B. Haines 17 Tue. 7.30 Carol Service at Charlton Church 20 Fri. Term ends

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton ?????, Middle School, 4.00-5.30 Thursday Senior School, 3.30-5.30 Friday Basketball Under 14 1.15 Tuesday Under 15 1.15 Friday , Under 16 1.15 Thursday Choir 12.45 ~y (in sections) Combined Cadet Force Weekly Parade 15.30-17.00 Friday, Shooting at Dover College 16.20-17.30 Tuesday and (Army Section) Thursday, R.B.M.B. Section 16.00-17.30 Tuesday Engineering Department 1st. 2nd & 3rd Forms 4.00-5.30 Monday, 4th. 5th & 6th Forms 4.00-5.30 Thursday
Available for all boys 12.45-1.45 Friday Gym Club 1.15 Wednesday, 3.20 Friday (from October 4th) Natural History Society 4.00 Tuesday,.Orchestra 4.00 Monday Rail Fans Club 4.00 Monday Sailing On the Beach 16.15 Wednesday until 9.10.74, 9.30 Saturday until 2.11.74, In the workshops 15.30 Friday – Maintenance, 9.30-12.30 Saturday – Maintenance, 16.15 Wednesday – Teaching

FORTHCOMING EVENTS

Spring Term Mon 6th January- Wed 26th March
Half Term 17th, 18th, 19th February

 

FORTHCOMING EVENTS

 

 

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton     Staff   4.00 Thursday Middle School   4.00 Tuesday Senior School   4.00 Monday     3.20 Friday Basketball     Under 15   1.15 Thursday Under 16   4.00 Thursday Seniors   1.15 Tuesday Chess   1.15 daily Christian Union   Meetings by arrangement (usually on Wednesday) C.C.F.     Weekly Parade   15.30-17.00 Friday Motor Cycle Section   16.00 Monday Shooting   16.00 Tuesday Fencing   4.00 Wednesday Sailing   09.00-12.30 Saturday on the beach

16.30-18.00 Wednesday on the beach until 4th October then Workshops till end of term

Sailing as per R.C.P.Y.C. card

School Orchestra   4.00 Monday School Choir   12.45 daily

 

Kindly lent to us from Ian Bottle.

Leave a Reply

Scroll to top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Old Pharosians

Old Pharosians