1973 Autumn Term

GRAMMAR SCHOOL

FOR BOYS – DOVER

AUTUMN TERM 1973

Headmaster:   MR. R. C. COLMAN Deputy Headmaster:   MR. T. S. WALKER Master in charge of Sixth Form Studies:   MR K. H. RUFFELL Master of the Middle School:   MR. I. W. BIRD Master of the Lower School:   MR. H. SEEDS Head Prefect:   M. E. COURT

Soccer

Captain: L. J. Bastable

Rugby

Captain: T. J. Hunnisett

Basketball

Captain: S. D. Cann

Sailing

Captain: C. Stubbs Vice-Captain: D. Culmer Junior Captain:    D. Thurston

Badminton

Captain: A. H. Smith

House Masters and House Captains

Astor:   Mr. J. P. Marriott, Frith:   Mr. W. G. King, Park:   Mr. R. W. Murphy, Priory:   Mr. R. N. Woollett,

Date Event

September 1973

11 Tue. Term begins Masters on duty:
1. Mr. J. B. Quinn D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. D. C. Page D2. Mr. R. H. Payne 13 Thu. 4.10 Soccer: House 1st Xl’s, A. v. F., Pk. v. Py.

14 Fri. 1.15 Meeting of School Games Committee 1.15 Flying – R.A.F. Manston

15 Sat. 9.30 Sailing: “Come and Try It”. To all Newcomers 10.00 Soccer: 1st, V.15 and V.13 Xl’s v. Ashford, home 16 Sun. Sailing: R.C.P.Y.C. Mirror Open Meeting

17 Mon. Masters on duty:
1. Mr. N. A. Slater D1. Mr. R. N. Woollett 2. Mr. E. C. Large D2. Mr. E. C. Large 9.10 House Meetings

19 Wed. East Kent League match

20 Thu. 4.10 Soccer: House 1st Xl’s, A. v. Pk., F. v. Py.

22 Sat. Sailing: Lock Trophy & Johnson Cup Competitions 10.00 Soccer: 2nd Forms, A. v. F., Pk. v. Py. 1.30 Rugby: 1st, V.15 and V.14 teams v. OLD B~~n;~~~e, away Soccer at 2.30. A.G.M. at 6.30 Dinner and Dance at 8.00

24 Mon. Masters on duty:
1. Mr. E. C. Large D1. Mr. R. N. Woollett 2. Mr. N. A. Slater D2. Mr. E. C. Large

25 Tue. 4.10 Modem Languages Society 4.10 Soccer: V.14 and V.12 Xl’s v. Astor School, home

26 Wed. 1.30 Soccer: 1st and 2nd Xl’s v. Dane Court, away 2.30 Rugby: 1st XV v. Junior Infantry Bn., home 4.10 Soccer: V.15 and V.13 Xl’s v. Astor School, away

27 Thu. 4.10 Soccer: House 1st Xl’s, A. v. Py., F. v. Pk.

28 Fri. 1.15 Flying – R.A.F. Manston

29 Sat. 9.45 Soccer: 1st XI v. Nonington College, away 10.00 3rd and 2nd forms House Soccer, A. v. Pk., F. v. Py. Sailing: K.S.S.A. Junior Regatta at Birling

October

1 Mon. Masters on duty: 1. Mr. L. Thomas Dl. Mr. M. J. Styles 2. Mr. A. G. Walker D2. Mr. R. Wake

2 Tue. 4.10 Soccer: V.14 and V.12 Xl’s v. Astor School, away

3 Wed. East Kent League Match 4.10 Soccer: V.15 and V.13 Xl’s v. Astor School, home

5 Fri. 7.30 Phoenix Society

6 Sat. 9.15 Soccer: 1st, 2nd, V.14 and V.13 Xl’s v. Harvey G.S., away 10.00 1st forms House Soccer A. v. F., Pk. v. Py.

Date Event

8 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. G. Walker D1. Mr. M. J. Styles 2. Mr. L. Thomas D2. Mr. R. Wake

9 Tue. 4.10 Modem Languages Society

10 Wed. East Kent League Match 2.30 Rugby: 1st XV v. Junior Leaders’ Regt., away Sailing: Last evening session this season

13 Sat. 10.00 Soccer: 1st, V.14 and V.13 Xl’s v. Faversham G.S., home 10.00 South Foreland Badminton Championships at Folkestone

15 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. G. Angus D1. Mr. K. R. Johnson 2. Mr. P. A. Baillie D2. Mr. C. Templeman

16 Tue. 7.30 Annual General Meeting of the Parents’ Association

17 Wed. 1.45 Soccer: 2nd and V.14 Xl’s v. St. Edmund’s, Canterbury, away 2.30 Rugby: 1st XV v. Duke of York’s R.M.S. 3rd XV, away 2.45 Soccer: 1st and V.15 Xl’s v. St. Edmund’s, home 4.00 Sailing: Laying up I

20 Sat. 10.00 3rd and 2nd forms House Soccer, A. v. Py., F. v. Pk. 12.30 1st and 2nd Xl’s Soccer and Badminton teams travel to Sevenoaks School

22 Mon. Masters on duty:
1. Mr. P. A. Baillie D1. Mr. K. R. Johnson 2. Mr. L. Thomas D2. Mr. C. Templeman

23 Tue. 4.10 Modem Languages Society

24 Wed. East Kent League Match 2.00 6th form House basketball tournament 4.00 Sailing: Laying up II

27 Sat. 10.00 3rd and 1st forms House Soccer, A. v. Py., F. v. Pk.

29 Mon. Masters on duty:
1. Mr. B. W. Denham Dl. Mr. W. G. King 2. Mr. R. J. Crisp D2. Mr. R. Hill

31 Wed. East Kent League match 2.45 Soccer: 2nd XI v. Astor School, home 4.00 Sailing: Introduction to Dinghies R.Y.A. qualified members – separate programme Parents’ Association Cheese & Wine Party

November

2 Fri. Half-term

3 Sat. Sailing: Last Saturday session

5 Mon. Half-term

6 Tue. Half-term

7 Wed. Masters on duty:
1. Mr. R. J. Crisp D1. Mr. W. G. King 2. Mr. B. W. Denham D2. Mr. R. Hill East Kent League match 2.30 Rugby: 1st XV v. Duke of York’s R.M.S., home 4.00 Sailing: Pans & Boat Designs

Date Event

9 Fri. 7.30 Phoenix Society

10 Sat. 9.30 Sailing: Beach Clearing Party 10.00 U.13 Cup Soccer v. Archers Court, home 1st forms House Soccer, A. v. Pk., F. v. Py.

12 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. O. Elliott D1. Mr. I. D. Killbery 2. Mr. D. W. Hagell D2. Mr. A. Parrett 4.15 Junior basketball, A. v. F.

13 Tue. 4.45 C.E.M. Group Leaders’ meeting: Technical High School for Girls, Folkestone

14 Wed. East Kent League match 2.45 Soccer 2nd XI and Rugby XV v. Royal Marines, home 4.00 Sailing: Points of Sailing

16 Fri. Guest Evening

17 Sat. 2.30 Soccer: 1st, 2nd and V.14 Xl’s v. Simon Langton School, home 2.30 Rugby: 1st XV and B. XV v. St. Augustine s Abbey School

19 Mon. Masters on duty:
1. Mr. D. W. Hagell D1. Mr. I. D. Killbery 2. Mr. A. O. Elliott D2. Mr. A. Parrett 4.14 Junior Basketball, Park v. Priory

20 Tue. 4.10 Modem Languages Society

21 Wed. East Kent League match C.E.M. Day Conference at Folkestone (6th Form) 2.30 Rugby: ‘B’ XV v. Ashford North Boys’ School, home 4.00 Sailing: Safety Afloat

24 Sat. 10.00 V.12 Cup Soccer v. Archers Court School, home 1.45 Soccer: 1st, 2nd & V.14 Xl’s v. Simon Langton School, away

26 Mon. Masters on duty:
1. Mr. N. S. Home D1. Mr. M. Meditzky 2. Mr. J. P. Marriott D2. Mr. J. S. Weeks 4.15 Junior Basketball, Astor v. Park

28 Wed. East Kent League match 2.30 Rugby: 1st XV v. Dover College 2nd XV, ~;a*V v. Ashford North School, away 4.00 Sailing: Sails 30 Fri. 7.30 Phoenix Society

December

1 Sat. 9.00 Soccer: 1st, V.15 and V.13 Xl’. v. Ashford, away

3 Mon. Masters on duty:
1. Mr. J. P. Marriott D1. Mr. M. Meditzky 2. Mr. N. S. Home D2. Mr. J. S. Weeks 4.15 Junior Basketball, Frith v. Priory

Date Event

4 Tue. East Kent League match 2.30 Rugby: 1st & 2nd XV’s v. St. Augustine’s Abbey School 4.00 Sailing: Ropework

6 Thu. School Play

7 Fri. 1.15 Flying – R.A.F. Manston School Play

8 Sat. 10.00 Soccer: 1st, U.14, U.13 and U.12 Xl’s v. Harvey Grammar School, home School Play

10 Mon. Masters on duty:
I. Mr. P. J. Beverley D1. Mr. N. Illger 2. Mr. P. N. Bunon D2. Mr. B. Haines 4.15 Junior Basketball, Astor v. Priory

12 Wed. East Kent League match 2.00 5th form House Basketball Tournament 4.00 Sailing: The 1973 Season

17 Mon. Masters on duty:
1. Mr. P. N. Burton D1. Mr. N. Illger 2. Mr. P. J. Beverley D2. Mr. B. Haines 4.15 Junior Basketball. Frith v. Park 7.30 Carol Service at Charlton Church

20 Thu. Term ends

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton Club Seniors 4.00 Monday and 3.20 Friday Under 16 4.00 Tuesday Juniors 4.00 Thursday Basketball Under 15 1.15 Monday Under 16 1.15 Thursday Chess 1.15 Daily Choir 12.45 Daily Christian Union Meetings by arrangement (usually Wednesday) C.C.F. Weekly Parade 15.30-17.00 Friday Shooting 16.15-17.00 Thursday Engineering Department 4.00-5.30 Monday and Thursday Gym Club 1.15 Wednesday 3.20 Friday (Commencing October 5th) Natural History Society 1.15 Tuesday Orchestra 4.00 Monday Sailing On the beach 16.00 Wednesday until 10.10.73 9.00 Saturday until 3.11.73 In the Workshops 16.00 Wednesday Theory Classes 15.30 Friday and 9.30-12.30 Saturday Maintenance

FORTHCOMING EVENTS

Tuesday, 8th January-Wednesday 3rd April Spring Term

14th-21st February 1974-Ski holiday

18th, 19th and 20th February-Half Term

FORTHCOMING EVENTS

 

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton     Staff   4.00 Thursday Middle School   4.00 Tuesday Senior School   4.00 Monday     3.20 Friday Basketball     Under 15   1.15 Thursday Under 16   4.00 Thursday Seniors   1.15 Tuesday Chess   1.15 daily Christian Union   Meetings by arrangement (usually on Wednesday) C.C.F.     Weekly Parade   15.30-17.00 Friday Motor Cycle Section   16.00 Monday Shooting   16.00 Tuesday Fencing   4.00 Wednesday Sailing   09.00-12.30 Saturday on the beach

16.30-18.00 Wednesday on the beach until 4th October then Workshops till end of term

Sailing as per R.C.P.Y.C. card

School Orchestra   4.00 Monday School Choir   12.45 daily

Kindly lent to us from Ian Bottle.

Leave a Reply

Scroll to top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Old Pharosians

Old Pharosians