1974 Spring Term

GRAMMAR SCHOOL

FOR BOYS – DOVER

SPRING TERM 1974

Headmaster:   MR. R. C. COLMAN Deputy Headmaster:   MR. T. S. WALKER Master in charge of Sixth Form Studies:   MR. K. H. RUFFELL Master of the Middle School:   MR. I. W. BIRD Master of the Lower School:   MR. H. SEEDS Head Prefect:   M. E. COURT Deputy Head Prefect:   T. G. HUNNISETT

 

Rugby

Captain: T. G. Hunnisett

Soccer

Captain: L. J. Bastable

Basketball

Captain: A. K. Sladden

Badminton

Captain: A. H. Smith

Sailing

Captain: C. Stubbs

Cross-Country

Captain: L. Smye-Rumsby

 

House Masters and House Captains

Astor:   Mr. J. P. Marriott,   L. J. Bastable Frith:   Mr. W. G. King,   T. G. Hunnisett Park:   Mr. R. W. Murphy,   P. Harding Priory:   Mr. R. N. Woollett,   R. Herbert

 

Date Event

January 1974

8 Tue. Term begins

Masters on duty: 1. Mr. J. B. Quinn D1. Mr. K. H. Caner 2. Mr. N. H. Kaufmann D2. Mr. R. H. Payne

9 Wed. 16.00 Sailing: RYA Teaching

10 Thu. 8.00 Basketball: Pharosians 11 v. Friars B, home

12 Sat. 10.00 Soccer: U.13’s v. Archers Court, home

14 Mon. Masters on duty:
1. Mr. N. H. Kaufmann D1. Mr. K. H. Caner 2. Mr. J. B. Quinn D2. Mr. R H. Payne 4.30 Basketball: U.15’s v. Deal, home

16 Wed. 2.30 Rugby: 1st XV v. Junior Leaders, home Soccer: 1st XI v. Chartham Mills, away 3.00 Cross Country v. Archers Court, away 7.30 Basketball: Pharosians 11 v. Nonington A, away

17 Thu. 4.30 Basketball: U.14’s v. St. Edmund’s, home

18 Fri. 12.45 R.A.F. flying trip to Manston

19 Sat. 10.00 Soccer: U.12’s v. Archers Court, away

21 Mon. Masters on duty:
1. Mr. D. C. Page D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. R A. Hoeren D2. Mr. R. N. Woollett 4.30 Basketball: U.16’s v. St. Edmund’s,home

22 Tue. 4.10 Modem Languages Society . 4.30 Basketball: U.14’s v. Archers Court, home 7.30 Basketball: Pharosians 11 v. Heme Bay, away

23 Wed. 2.00 S.B. Kent Cross Country 2.15 Rugby: 1st XV V. King’s, Canterbury, away

24 Thu. 4.30 Basketball: U.15’s v. Harvey Grammar School, away

25 Fri. 7.30 Phoenix Society

26 Sat. 2.30 Soccer: ‘B’ XI v. Prince of Wales S.T.S., home Rugby: U.13 XV v. Westbrook House, home U.14 XV v. King’s, Canterbury, away 1st XV v. Junior Infantry Regt., away

28 Mon. Masters on duty:
1. Mr. R. A. Hoeren D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. D. C. Page D2. Mr. R. H. Payne

29 Tue. 5.00 Basketball: U.16’s in Wyndgate Tournament

30 Wed. 2.30 Rugby: ‘B’ XV v. Aylesham home

31 Thu. 4.30 Basketball: U.14’s & U.15’s v. Wyndgate, home 7.30 Basketball: Pharosians v. Nonington ‘B’, home February

1 Fri. 12.45 R.A.F. flying trip to Manston

2. Sat. 10.00 Rugby: 1st & U.15 XV’s v. Dane Court School, home U.14 & U.13 XV’s v. Dane Court, away

Date Event

4 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. W. Manners Dl. Mr. M. J. Styles 2. Mr. R. W. Murphy D2. Mr. R. Wake 4.30 Basketball: U.14’s v. Deal, away

5 Tue. 4.30 Basketball: U.16’s v. Harvey Grammar School, away 4.45 Folkestone G.G.S., C.B.M. Planning Committee

6 Wed. 2.00 Rugby: House 7’s Tournament Cross Country: Harvey Invitation match 2.30 Soccer: 1st XI v. Old Park Junior Leaders, away

7 Thu. 5.00 Basketball: U.15’s v. Heme Bay, home 8.00 Basketball: Pharosians 11 v. Ashford Imps, home

8 Fri. 2.30 Cross Country Powell Cup House Competition 5th & 6th Form Parents’ Evening

9 Sat. 10.00 Soccer: U.16’s v. Archers Court School, home 2.30 Rugby: 1st & U.14 XV’s v. King’s School, home U.13 XV v. Westbrook House, away

11 Mon. Masters on duty:
1. Mr. R W. Murphy D1. Mr. M. J. Styles 2. Mr. A. W. Manners D2. Mr. R Wake 4.30 Basketball: U.14’s v. Harvey Grammar School, away

12 Tue. 4.10 Modem Languages Society 4.30 Basketball: U.16 s v. Archers Court, away 3rd Form Parents’ Evening

13 Wed. 2.30 Rugby: 1st XV v. Royal Marines, away Soccer: 1st XI v. Junior Leaders’ Regiment, home 2nd XI v. Royal Marines, away 4th From Parents’ Evening

14 Thu. Ski Holiday begins

15 Fri. 12.45 RA.F. flying trip to Manston

18 Mon. Half term

19 Tue. Half term

20 Wed. Half term 2.30 Soccer: 1st XI v. Royal Marines ‘B’, home

21 Thu. Masters on duty:
1. Mr. N. A. Slater D1. Mr. K. R. Johnson 2. Mr. L. Thomas D2. Mr. C. Templeman

22 Fri. 7.30 Phoenix Society

23 Sat. 10.00 Rugby: U.14 & U.13 XV’s v. Deal, away 2.30 Rugby: 1st XV v. Christchurch College, Kent Senior, Cross Country

25 Mon. Masters on duty:
1. Mr. L. Thomas D1. Mr. K. R. Johnson 2. Mr. N. A. Slater D2. Mr. C. Templeman 4.30 Basketball: U.16’s v. Archers Court, home

26 Tue. 4.30 Basketball: U.14’s v. Deal, home

27 Wed. 2.30 Rugby: ‘B’ XV v. Aylesham, away

28 Thu. 4.00 Basketball: U.15’s & U.16’s v. Napier School home 7.30 Basketball: Pharosians 11 v. J.I.B., away

Date Event March

1 Fri. 12.45 R.A.F. flying trip to Manston

2 Sat. 10.00 Rugby: ‘B’ XV v. Deal, away

4 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. G. Walker D1. Mr. W. G. King 2. Mr. A. G. Angus D2. Mr. R. Hill 4.30 Basketball: U.14’s v. Simon Langton School, away

5 Tue. 4.10 Modem Languages Society 4.30 Basketball: U.15’s v. Charles Dickens School, away

6 Wed. 2.30 Soccer: 1st XI v. RA.F. Manston, away

7 Thu. 4.30 Basketball: U.16’s v. Wyndgate, home 7.30 Basketball: Pharosians 11 v. Ashford Wye, home

8 Fri. 3.45 Basketball: U.15’s v. Theale Green, home

9 Sat. 10.00 Soccer: U.15’s. v. Theale Green, home 2.30 Rugby: U.13’s v. Sir Roger Manwood’s School, home Basketball: Connaught Cup Tournament

11 Mon. Masters on duty:
~: ~: ~: g: *,rer g~:~: :..~King
2.45 Rugby: 3rd form House Matches A. v. F., Pk. v. Py.

12 Tue. 2.00 Rugby: 4th form House Tournament 4.30 Basketball: U.14’s v. Harvey Grammar School, home

13 Wed. 2.30 Rugby: 1st XV v. Nonington College 2nd XV, away 2.45 Soccer: 2nd X v. Astor, away

14 Thu. 4.30 Basketball: U.15’s v. Deal, away 7.30 Basketball: Pharosians 11 v. RK.B.
Techs., home

15 Fri. 12.45 R.A.F. flying trip to Manston 3.20 Gym Competition

16 Sat. 10.00 Rugby: 1st & U.15 XV’s v. Dane Court, away U.14 & U.13 XV’s v. Dane Court, home

17 Sun. Basketball: U.16’s Kent Schools’ Tournament at Maidstone

18 Mon. Masters on duty:
1. Mr. P. A. Baillie Dl. Mr. I. D. Killbery 2. Mr. B. W. Denham D2. Mr. A. Parrett 2.45 3rd form Rugby House matches A. v. Pk., F .v. Py.

19 Tue. 4.00 Rugby: U.15 & U.14 XV’s v. Aylesham, home 4.10 Modem Languages Society

20 Wed. 2.30 Soccer: 1st XI v. Immigration ‘B’, home 4.30 Basketball: U.15’s v. Archers Court, away 7.30 Basketball: Pharosians 11 v. Friars ‘B’, away

21 Thu. 4.30 Rugby: U.13 v. Aylesham, away

22 Fri. 7.30 Phoenix Society

23 Sat. 2.30 Rugby: U.13’s v. Sir Roger Manwood’s School, away

Day Event

25 Mon. Masters on duty:
1. Mr. B. W. Denham D1. Mr. I. D. Killbery 2. Mr. P. A. Baillie D2. Mr. A. Parrett 2.45 Rugby: 3rd form House Matches A. v. Py., F. v. Pk.

26 Tue. 4.00 Rugby: U.13’s “. Aylesham, home 4.30 Basketball: U.14’s v. Simon Langton School, home

27 Wed. 2.30 Soccer: 1st XI v. Alma Royals, away 4.00 Rugby: U.14 & U.13 XV’s v. Deal, home

28 Thu. 4.30 Rugby: U.12 XV’s. v. Deal, away U.15 & U.14 XV’s v. Aylesham, away 8.00 Basketball: Pharosians 11 v. Mink ‘B’, home

29 Fri. C.C.F. Annual Inspection

30 Sat. Spring Fair Geography 6th Form Fieldwork party leaves for Snowdonia 10.00 Rugby: U.14’s v. Frank Hooker School, away ‘B’ XV v. Deal, home

April

1 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. O. Elliott D1. Mr. M. Meditzky 2. Mr. D. W. Hagell D2. Mr. J. S. Weeks g~=f.r Sixth Form Fieldwork Party goes to 7.30 Basketball: School v. Old Boys

3 Wed. Term ends

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton Under 16 4.00 Tuesday Junior 4.00 Thursday Senior 3.20 Friday Basketball Under 15 1.15 Monday Under 14 12.45 Tuesday Under 16 1.15 Thursday Chess 1.15 Daily Choir 12.45 Daily (in sections) Christian Union 4.00-5.00 Wednesday C.C.F. R.E.M.E. Section 4.00 Tuesday Weekly Parade 3.30-5.00 Friday Cross Country training 4.00 Tuesday Drama Club 4.00 Monday Engineering Department 4.00-5.30 Monday and Thursday Geography Society 4.00 alternate Thursdays starting 17th January Gym Club 1.15 Wednesday 3.20 Friday Natural History Society 1.15 Tuesday Orchestra 4.00 Monday Rail Fans Club 4.00 Monday Sailing R. Y.A. Teaching system 4.00 Wednesday Dinghy Fitting out 3.30-6.00 Friday 9.30-1.00 Saturday

FORTHCOMING EVENTS

5th-12th April-6th year Expedition Week & C.C.F. Adventurous Training, North Wales 24th April-Friday 19th July-Summer Term Saturday, 4th May-School Concert Friday, 17th May-May Ball 27th-31st May-Half term

FORTHCOMING EVENTS

 

 

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton     Staff   4.00 Thursday Middle School   4.00 Tuesday Senior School   4.00 Monday     3.20 Friday Basketball     Under 15   1.15 Thursday Under 16   4.00 Thursday Seniors   1.15 Tuesday Chess   1.15 daily Christian Union   Meetings by arrangement (usually on Wednesday) C.C.F.     Weekly Parade   15.30-17.00 Friday Motor Cycle Section   16.00 Monday Shooting   16.00 Tuesday Fencing   4.00 Wednesday Sailing   09.00-12.30 Saturday on the beach 16.30-18.00 Wednesday on the beach until 4th October then Workshops till end of term Sailing as per R.C.P.Y.C. card School Orchestra   4.00 Monday School Choir   12.45 daily

Kindly lent to us from Ian Bottle.

Leave a Reply

Scroll to top
Old Pharosians