1972 Spring Term

GRAMMAR SCHOOL

FOR BOYS – DOVER

SPRING TERM 1972

Headmaster:   MR. R. C. COLMAN Deputy Headmaster:   MR. T. S. WALKER Master of the Middle School:   MR. I. W. BIRD Master of the Lower School:   MR. H. SEEDS Head Prefect:   W. R. FITTALL Deputy Head Prefect:   K. THOMAS

Rugby

Captain: D Towe

Soccer

Captain: R Hastie

Basketball

Captain: W. T. Benge

Cross-Country

Captain: N. Borg

Combined Cadet Force

Senior Cadet: Flt/Sgt. G. R. J. NYE

House Masters and House Captains

Astor:   Mr. J. P. Marriott,   G. R. J. Nye Frith:   Mr. W. G. King,   C. H. Pilcher Park:   Mr. R. W. Murphy,   D. Towe Priory:   Mr. R. N. Woollett,   R. Gretton

Date Event

January 1972

10 Mon. Term begins Masters on duty:
1. Mr. M. J. Fry D1 Mr. P. Piddock 2. Mr. A. O. Elliott D2. Mr. R. H. Payne

12 Wed. 4.00 Sailing: Ropework I 15 Sat. 10.00 Soccer Cup match u. 13 XI v. Deal, home

17 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. O. Elliott D1 Mr. P. Piddock 2. Mr. M.J. Fry D2. Mr. R. H. Payne 4.10 Staff meeting

19 Wed. 2.30 Rugby 1st XV and Soccer 1st and 2nd XI’s v. Metropolitan Police Cadets, away 4.00 Sailing: Ropework II 4.30 Basketball u. 14’s v. St. Edmund’s School, away

20 Thu. 4.00 Lower & Middle School Music Club 4.30 Basketball u. 15’s v. Archer’s Court School, away

22 Sat. 10.30 Rugby ‘B’ XV and u. 14 XV v. Aylesham, home 2.30 Rugby u. 13 XV v. Sir Roger Manwood’s School, away

24 Mon. Masters on duty:
1. Mr. N. S. Home D1. Mr. K. H. Ruffell 2. Mr. D. W. Hagell D2. Mr. M. J. Styles

25 Tue. 4.10 Modem Languages Society 4.30 Basketball u. 15’s v. Charles Dickens School, away

26 Wed. 2.30 Soccer 1st XI v. Wye College, home 4.00 Sailing: Ropework III 4.30 Basketball u. 14’s v. Harvey Grammar School, home 4.30 Badminton 1st VI v. Ashford Grammar School, away

27 Thu. 4.30 Basketball u. 16’s v. Dane Court School, away 4.30 Badminton u. 16’s v. Archer’s Court School, away

28 Fri. 7.30 Phoenix Society

29 Sat. 2.30 Rugby u. 13 & u. 12 XV’s v. Duke of York’s Royal Military School, away

31 Mon. Masters on duty:
1. Mr. D. W. Hagell D1. Mr. K. H. Ruffell 2. Mr. N. S. Home D2. Mr. M. J. Styles

February 4.10 History Society 1 Tue. 4.30 Basketball u. 16’s v. Ashford Grammar School, home

2 Wed. 2.00 Cross-country v. Junior Infantry, away 2.30 Rugby 1st XV and Soccer 2nd XI v.
Royal Marines at Deal 2.30 Soccer 1st XI v. Junior Leaders Regt., home 4.00 Sailing: Ropework Test 4.30 Badminton u. 15’s v. Duke of York’s Royal Military School, away 4.30 Basketball u. 14’s v. Archer’s Court School, home

Date Event February (cont.)

3 Thu. 4.00 Lower & Middle School Music Club 4.10 Cotswold Party holds meeting at school 4.30 Basketball u. 15’s v. Deal, home 4.45 Girls’ Grammar School, C.E.M. Planning Meeting

5 Sat. 10.00 Soccer u. 12 XI v. Archer’s Court School home 10.30 Rugby ‘A’ XV and u. 13 XV v. Deal Secondary School, home

7 Mon. Masters on duty:
1. Mr. W. G. King D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. E. C. Large D2. Mr. E. C. Large

8 Tue. 4.10 Modem Languages Society 4.30 Basketball u. 16’s v. Archer’s Court School, home u. 14’s v. Castlemount School, away

9 Wed. 2.30 Rugby ‘A’ XV v. Simon Langton School, home 2.30 Soccer 1st and 2nd XI’s v. Christ Church College, away 4.00 Sailing: Films (Juniors)

10 Thu. 4.30 Basketball u. 14’s v. Deal, home

12 Sat. 10.00 Soccer u. 12 XI v. Astor School, home 2.30 Rugby 1st XV and u. 15 XV v. King’s School, Canterbury, home

14 Mon. Masters on duty:
1. Mr. E. C. Large D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. W. G. King D2. Mr. E. C. Large

15 Tue. 4.10 History Society 4.30 Basketball u. 16’s v. St. Edmund’s School, away

16 Wed. 2.00 Cross-country v. Duke of York’s School, away 2.30 Rugby House Senior 7-a-side Competition 4.00 Sailing: Films (Seniors) 4.30 Basketball u. 14’s v. Harvey Grammar School, away 4.30 Badminton 1st VI v. Duke of York’s R.M. School, away Parents’ Evening for boys in the 5th and 6th forms

17 Thu. 4.00 Lower & Middle School Music Club

18 Fri. Ski party leaves for Austria 21 Mon. Half-term

22 Tue. Half-term 23 Wed. Half-term 24 Thu. Masters on duty:
1. Mr. J. P. Marriott D1. Mr. R N. Woollett 2. Mr. D. C. Page D2. Mr. C. Templeman

25 Fri. 7.30 Phoenix Society 26 Sat. 10.00 Soccer u. 12 XI v. St. Edmund’s School at the Danes 10.00 Rugby 2nd Form House Matches F. v. Pk., A. v. Py.

28 Mon. Masters on duty:
1. Mr. D. C. Page D1. Mr. R. N. Woollet 2. Mr. J. P. Marriott D2. Mr. C. Templeman 2.40 Rugby 2nd Form House Matches F. v. Py.

Date Event

February (cont.)

29 Tue. 4.10 History Society 4.30 Basketball u. 16’s v. Harvey Grammar School, home

March 1 Wed. 2.00 Rugby 1st and 2nd XV’s v. King’s, Canterbury, away 2.30 Soccer 1st XI v. Junior Leaders’ Regt., away 2.45 Senior House Gym Competition 4.00 Sailing: Dinghy Design

2 Thu. C.C.F. Field Day. R.N. Section whole day visit to Chatham, RA.F. Section to RA.F. Wytton, Army Section to Aldershot 11.25 Rugby 2nd Form House Matches A. v. Pk. 4.00 Lower & Middle School Music Club 4.10 Cotswold party meets at Girls’ Grammar School

3 Fri. 3.20 Junior House Gym Competition

4 Sat. 10.30 Rugby ‘B’ XV and u. 14 XV v. Aylesham, away 2.30 Rugby u. 13 XV v. Sir Roger Manwood’s School, home

6 Mon. Masters on duty:
1. Mr. M. E. Quick D1. Mr. K. H. Carter 2. Mr. L. Thomas D2. Mr. J. Cunnington 4.30 Basketball u. 15’s v. Harvey Grammar School, away

7 Tue. 2.00 Rugby Middle School House Matches A. v. F., I Pk. v. F., Pk. v. Py., A. v. Py.
4.10 Modem Languages Society

8 Wed. 2.30 Rugby 1st XV v. Junior Leaders’ Regt., away 2.45 Senior House Gym Competition 2.45 Soccer 2nd XI v. Astor School, home 4.00 Sailing: Sailing Organisations 4.30 Basketball u. 14’s v. St. Edmund’s School, home

10 Fri. 3.20 Junior House Gym Competition 7.30 Phoenix Society

11 Sat. All day London Dinghy Exhibition at Crystal Palace 10.00 Soccer u. 12 XI v. St. Edmund’s School, Home 10.00 Rugby ‘A’ XV, u. 13 XV and u. 12 XV’s. Deal, away

13 Mon. Masters on duty:
1. Mr. L. Thomas D1. Mr. K. H. Carter 2. Mr. M. E. Quick D2. Mr. J. Cunnington 4.30 Basketball u. 15’s v. Ashford Grammar School, away

14 Tue. 2.00 Cross-country Powell Cup House Competition 4.10 History Society 15 Wed. 2.30 Soccer 1st and 2nd XI v. Junior Infantry, away 2.30 Rugby u. 13 XV & u. 12 XV v. Duke of York’s Royal Military School, home 4.00 Sailing: Teaching Sailing

16 Thu. 4.00 Lower & Middle School Music Club

Date Event March (cont.)

17 Fri. Staff Reunion 4.00 Soccer u. 12 XI v. Astor School, away

18 Sat. 2.30 Rugby v. Old Boys

20 Mon. Masters on duty:
1. Mr. R. W. Murphy 01. Mr. R. W. Murphy 2. Mr. A. G. Walker D2. Mr. R. Wake 4.00 Soccer u. 12 XI v. Archer’s Court School, away

21 Tue. 4.10 Modern Languages Society 4.10 Rugby 2nd form House Matches F. v. A., Pk. v. Py.

22 Wed. 2.30 Cross-country v. Duke of York’s RM. School and Junior Infantry, home 4.00 Sailing: ‘Ready to Go’ 4.10 Rugby Middle School House Matches Pk. v. A., Py. v. F. 1st Form Parents’ Evening

23 Thu. 6th Form Geography field-work party goes to Cotswolds

25 Sat. Spring Fair 6th form Geography field-work party goes to Snowdonia 4.30 Basketball East Kent Schools’ Senior 3-a-side Competition at Broadstairs

27 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. G. Walker DI. Mr. R. W. Murphy 2. Mr. R. W. Murphy D2. Mr. R. Wake Junior Drama Festival

28 Tue. Middle School Pentathlon

29 Wed. Term ends

FORTHCOMING EVENTS

30th March – 6th April School Journey to Paris 1st April Sailing: First Race of Season 13th/14th May Sailing: Enterprise Open R.C.P.Y.C. 20th May Sailing: K.S.S.A. Regatta Ramsgate 9th April C.C.F. RN. Section: Junior Ratings to Portsmouth 17th April-21st July Summer Term 29th May-31st May Half-term inclusive

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton Club 4.00 Thursday 3.20 Friday Junior Badminton 4.00 Tuesday Basketball Under 15 4.00 Thursday Under 16 12.45 Thursday Senior 12.45 Tuesday Chess 1.15 Monday, Wednesday and Friday 3.20 Friday Christian Union 4.00 Wednesday as announced C.C.F. Weekly Parade 15.30-17.00 Friday Shooting 16.15 Tuesday, Connaught Barracks Motor Cycle Section 16.00 Monday Driving Instruction 14.40 Wednesday Fencing 4.00 Wednesday Junior Gym Club 1.15 Wednesday 3.20 Friday Sailing 4.00 Wednesday School Orchestra 4.00 Monday School Choir 12.45 Daily

FORTHCOMING EVENTS

 

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton     Staff   4.00 Thursday Middle School   4.00 Tuesday Senior School   4.00 Monday     3.20 Friday Basketball     Under 15   1.15 Thursday Under 16   4.00 Thursday Seniors   1.15 Tuesday Chess   1.15 daily Christian Union   Meetings by arrangement (usually on Wednesday) C.C.F.     Weekly Parade   15.30-17.00 Friday Motor Cycle Section   16.00 Monday Shooting   16.00 Tuesday Fencing   4.00 Wednesday Sailing   09.00-12.30 Saturday on the beach

16.30-18.00 Wednesday on the beach until 4th October then Workshops till end of term

Sailing as per R.C.P.Y.C. card

School Orchestra   4.00 Monday School Choir   12.45 daily

Kindly lent to us from Ian Bottle.

Leave a Reply

Scroll to top
Old Pharosians