1975 Summer Term

GRAMMAR SCHOOL

FOR BOYS – DOVER

SUMMER TERM 1975

Headmaster:   MR. R. C. COLMAN Deputy Headmaster:   MR. T. S. WALKER Master in charge of Sixth Form Studies:   Mr. K. H. RUFFELL Master in charge of the 4th & 5th year:   MR. I. W. BIRD Master in charge of the 3rd year:   MR. N. H. KAUFMANN Master of the Lower School:   MR. H. SEEDS Head Prefect:   P. HARDING Deputy Head Prefect:   A. RENOUF

Combined Cadet Force

Senior Cadet: Senior Under Officer S. C. Graves

Athletics

Captain: N. J. Taylor

Cricket

Captain: D. G. Aslett

Tennis

Captain: D. Allen

Sailing

Captain: C. Gill Vice-Captain: N. Smither Junior Captain:    A. Smither

House Masters and House Captains

Astor:   Mr. J. P. Marriott,   A. S. W. Smith Frith:   Mr. A. W. Manners,   D. Clay Park:   Mr. N. H. Kaufmann,   P. Harding Priory:   Mr. R. N. Woollett,   T. W. Pearce

Date   Event

Date Event

April 1975

16 Wed. Term begins Masters on Duty:
1. Mr. K. A. Chambers D1. Mr. M. J. Styles 2. Mr. N. S. Home D2. Mr. R. N. Woollett

18 Fri. 9.00 House meeting 1.15 Sports Committee Meeting

20 Sun. 4yr Mountain Activities Group – North Wales Sailing – 1st Race 11.00 hrs.

21 Mon. Masters on duty:
1. Mr. P. J. Beverley D1. Mr. R. W. Welch 2. Mr. R. A. Hoeren D2. Mr. R. Wake

22 Tue. Sixth Form Society: K. Farmer, Esq.

28 Mon. Masters on duty:
1. Mr. R. A. Hoeren D1. Mr. R. W. Welch 2. Mr. P. J. Beverley D2. Mr. R. Wake

29 Tue. 10.30 Sixth Form Society: Christian Aid Rev. Anthony Graham

30 Wed. 2.00 Cricket: House 1st XI Matches: A. v. Py., F. v. Pt.

May 1 Thur. 4.00 House Tennis: A. v. F., Pt. v. Py. 3rd Form Parents’ Evening

3 Sat. 2.30 Cricket: 1st XI v. University of Kent, home

5 Mon. Masters on duty:
1. Mr. N. H. Kaufmann D1. Mr. K. H. Carter 2. Mr. M. R. Grant D2. Mr. C. G. Barton 16.00 D of E Bronze Award Expedition Training I

6 Tue. 10.30 Sixth Form Society: W. G. King, Esq.

7 Wed. 2.30 Cricket v. Duke of York R.M. School: 1st XI, home; 2nd XI, away Athletics 8 schools meeting D.Y.R.M.S. open and U.16

8 Thur. 4.00 House Tennis: A. v. Pk., F. v. Py.

9 Fri. 7.30 Concert in Assembly Hall

10 Sat. Duke of Edinburgh’s Award-Activity Weekend 2.30 Cricket v. Harvey: 1st and U.15 XI’s, home; U.14 and U.13 XI’s, away

12 Mon. Masters on duty:
1. Mr. M. R. Grant D1. Mr. K. H. Carter 2. Mr. N. H. Kaufmann D2. Mr. C. G. Benson 16.00 0 of E Bronze Award Expedition Training II

13 Tue. 10.30 Sixth Form Society: The European Common Market I 2.00 S.E. Kent Athletics Championships at Archers Court

14 Wed. 9.00 House meetings 2.30 Cricket v. Duke of York’s R.M. School: 1st XI, away; 2nd XI, home Tennis: 1st and U.16 VI’s v. Duke of York’s, away

15 Thur. 4.00 House Tennis: A. v. Py., F. v. Pt. Choir to sing at St. Mary’s, Walmer 16 Fri. C.C.F. Field Day Annual May Ball

17 Sat. 2.30 Cricket v. Duke of York’s R.M. School: U.14 and U.13 XI’s, home; U.12 XI, away 1st XI v. University of Kent, away Kent Towns Festival of Sport at Ashford

Date Event May (continued) 19 Mon Masters on duty:
1. Mr. R. W. Murphy D1. Mr. B. Haines 2. Mr. A. W. Manners D2. Mr. R. Hill 2.45 Cricket: U.14 XI v. Archers Court, home (Glynn Williams Cup) 16.00 D of E Bronze Award Expedition Training III

20 Tue. 10.30 Sixth Form Society: European Common Market II

21 Wed. 2.30 Cricket v. Simon Langton: 1st XI, home; 2nd XI, away

22 Thur. Choir to sing at St. Mary’s, Dover 4.00 Athletics: Senior match v. Dover College, away

24 Sat. Festival of Sport at Calais

26 Mon. Half-term

27 Tue. Half-term

28 Wed. Half-term

29 Thur. Half-term

30 Fri. Half-term

31 Sat. Sailing: Beven Cup Single-handed Competition

June

2 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. W. Manners D1. Mr. B. Haines 2. Mr. R. W. Murphy D2. Mr. R. Hill

3 Tue. Sixth Form Society: Canterbury project I 4.00 Cricket v. Astor School: U.14 XI, home; U.12 XI, away 6 Fri. 17.00 D of E Bronze Award Practice Camp Group 1

7 Sat. Athletics: Kent Schools’ Championships at Shorncliffe 2.30 Tennis v. St. Augustine’s College, home 2.30 Cricket: v. Sir Roger Manwood’s: 1st U.14 and U.12 XI’s, away 2nd U.15 and U.13 XI’s, home

9 Mon. Masters on duty:
1. Mr. J. B. Quinn D1 Mr. K. R. Johnson 2. Mr. D. C. Palle D2. Mr. I. D. Killbery

10 Tue. Sixth Form Society: Canterbury project II

11 Wed. 2.30 Cricket: 1st XI v. Harvey, away

12 Thur. 9.00 House meetings

13 Fri. 17.00 D of E Bronze Award Practice Camp Group II

14 Sat. 10.00 Cricket: 1st and 2nd form House matches: A. v. F.,Pk. v. Py. 2.30 Cricket: v. Dover College: 1st and U.14 XI’s, home U.15 XI, away Sailing: Southern Area Enterprise Championships, Dover

16 Mon. Masters on duty:
1. Mr. D. C. Page DI. Mr. K. R. Johnson 2. Mr. J. B. Quinn D2. Mr. I. D. Killbery 3.00 Athletics v. Astor School: 3rd and 4th form teams, away

17 Tue. Sixth Form Society: Canterbury project III

18 Wed. 2.30 Cricket: 1st XI v. Dover C.C., away

19 Thur. 3.00 Athletics v. Astor School: 1st and 2nd

21 Sat. 2.30 ~:klc~~C:a~ House: 1st U.13 and U.12 XI’s, home U.15 and U.14 XI’s, away

Date Event

June (continued)

23 Mon. Masters on duty:
1. Mr. N. A. Slater D1. Mr. D. Murray 2. Mr. A. P. Smith D2. Mr. A. J. Parrett

24 Tue. 10.30 Sixth Form Society: K. H. Carter, Esq. 25 Wed. 2.30 Cricket: 2nd and U.15 XI’s v. Junior Leaders, away

26 Thur. 4.00 Cricket v. Astor School: U.13 XI, home: U.15 XI, away

27 Fri. D of E Bronze Award Expedition Assessment Group 1

28 Sat: 2.30 Cricket v. Simon Langton: 1st and U.14 XI’s, away U.15, U.13 and U.12 XI’s, home

30 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. P. Smith D1. Mr. D. Murray 2. Mr. N. A. Slater D2. Mr. A. J. Parrett

July

1 Tue. 10.30 Sixth Form Society: R. H. Payne, Esq.

2 Wed. 2.00 Athletics: Powell Trophy meeting at the Duke of York’s School

3 Thur. 2.00 Cricket: 3rd form House matches: A. v. Pk., F. v. Py.

4 Fri. 10.45 Cricket: 3rd form House matches: A. v. Py., F. v. Pt. D of E Bronze Award Expedition Assessment Group II

5 Sat. 10.00 Cricket: 1st and 2nd form House matches: A. v. Py., F. v. Pt. 2.30 Cricket: U.15 XI v. Duke of York’s School, away Sat./Sun. Sailing: R.C.P.Y.C. Regatta

7 Mon. Masters on duty:
1. Mr. A. G. Angus D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. N. P. Burton D2. Mr. R. H. Payne 2.00 Cricket: House 1st XI matches: A. v. F., Pk. v. Py.

8 Tue. 10.30 Sixth Form Society: J. B. Quinn, Esq, 2.00 Cricket: House 1st XI matches: A. v. Pk., F. v. Py.

9 Wed. 10.45 Cricket: House 1st and 2nd form matches: A. v. Pk., F. v. Py. 2.30 Tennis: 1st and U.16 VI’s v. Duke of York’s School, away

10 Thur. 9.30 Athletics: Sports Day Preliminaries 2.00 Cricket: House 3rd form matches: A. v. F., Pk. v. Py.

11 Fri. Sailing: Gill Cup-Middle and Junior School

12 Sat. 2.30 Cricket: 1st XI v. Old Boys Athletics: Junior Sports Day Sailing: K.S.S.A. Regatta, Minnis Bay

14 Mon. Masters on duty:
1. Mr. P. N. Burton D1. Mr. M. H. Smith 2. Mr. A. G. Angus D2. Mr. P. H. Payne 2.15 Swimming Sports

15 Tue. 10.30 Sixth Form Society 2.00 Middle School Pentathlon

16 Wed. Term ends 9.00 House meetings

29 Thur. Start of Scottish Expedition to Fort William area (see forthcoming events)

REGULAR ENGAGEMENTS

A.I.D. Group 1.15 Daily Chess Club 12.45 Daily Christian Union (Jr.) 1.15 Monday Christian Union 4.00 Alternate Wednesdays Choir 12.45 Daily Cricket Net Practices 1st and 2nd XI’s Lunch hour-Monday, Tuesday and Thursday Under 12 XI 1.00 Wednesday and 3.20 Friday Under 13 XI 4.00 Thursday Under 14 XI 4.00 Monday Under 15 XI 4.00 Tuesday C.C.F. Weekly Parade 3.30-5.00 Friday Shooting 4.30 Wednesday (Dover College) R.N. Section 4.30 Thursday (Dover College) Army Section R.E.M.E. 4.00 Wednesday Engineering Dept. 4.00-5.30 Monday, Tuesday and Thursday Natural History Society 4.00 Tuesday Orchestra 4.10 Monday Rail Fans Club 4.00 Monday Recorder Club 1.15 Thursday 3.20 Friday Sailing Teaching: 4.00-6.00 Friday 9.30-12.30 Saturday Racing: Saturday pm, Sunday am as per RCPYC Card Junior Racing: 4.00-5.30 Wednesday Tennis Club 4.00 Thursday Weight Training 12.45-1.25 Daily Young Ornithologists Club 1.15 Thursday

FORTHCOMING EVENTS

Autumn Term begins Tuesday, 2nd September 17-27 July C.C.F. Army Section Annual Camp at PENHALE, CORNWALL 29th July start of Scottish Expedition to Fort William, Area

FORTHCOMING EVENTS

Tuesday, 9th January-Thursday, 12th April, 1973 Spring Term

26th, 27th and 28th February, 1973 Half term

REGULAR ENGAGEMENTS

Badminton     Staff   4.00 Thursday Middle School   4.00 Tuesday Senior School   4.00 Monday     3.20 Friday Basketball     Under 15   1.15 Thursday Under 16   4.00 Thursday Seniors   1.15 Tuesday Chess   1.15 daily Christian Union   Meetings by arrangement (usually on Wednesday) C.C.F.     Weekly Parade   15.30-17.00 Friday Motor Cycle Section   16.00 Monday Shooting   16.00 Tuesday Fencing   4.00 Wednesday Sailing   09.00-12.30 Saturday on the beach

16.30-18.00 Wednesday on the beach until 4th October then Workshops till end of term

Sailing as per R.C.P.Y.C. card

School Orchestra   4.00 Monday School Choir   12.45 daily

Kindly lent to us from Ian Bottle.

Leave a Reply

Scroll to top
Old Pharosians